Ana sayfaAnne&BebekSağlık

Anne sütünün faydaları nelerdir?

Anne sütünün faydaları nelerdir_

 

 

Bir insanın hayatındaki en mutlu anlarından birisi evlendikten sonra çocuk sahibi olabilmektir. İster anne olsun isterse baba, onları mutlu eden ve yüzlerinde bir tebessüm oluşturan belki de tek ağlama sesi dünyaya yeni gelen bir bebeğin yapmış olduğu ağlamalardır. Bebek babaya oranla anneye daha kısa sürede alışır. Beslenmesini anne sütü ile gerçekleştiren bebek, dünyanın ilk kurallarından birisi olan açlık ile böylece tanışmış olur.

 

Bebeğin doğduğu andan itibaren tek enerji kaynağı olarak görünen anne sütü, bunun yanında koruyucu içeriği ile birlikte dünyaya yeni gelmiş olan yavruyu hastalıklara karşı savunur. Anne ve bebek için vazgeçilmezleri arasında bir numara da belki de anne sütünü sayabiliriz. Faydası maddeler halinde sayfalarca yer kapayabilen bu süt, yalnızca bebeğin içtiği dönemlerde değil sonraki dönemlerde de koruyuculuk vazifesini yerine getirir.Bu derece faydalı bir besinin yapay olarak üretilebilmesi için yapılan onlarca çalışmaya rağmen halen anne sütüne benzeyen bir gıda bulunamamıştır. Tüm bunları ele alırsak anne sütünün mucizevi bir besin olduğunu söyleyebiliriz.

 

Anne sütünün bebekler açısından faydaları nelerdir?

 

Biyolojik açıdan bebeğe olan faydası dışında anne sütü sayesinde anne ve bebek arasında çok kuvvetli bir bağ oluşur. İlk 6 aylık dönemde anne sütü dışında bebeğim başka bir sütü ihtiyacı olmadığından bahsettiğimiz bu bağ git gide kuvvetlenir. Tüm ihtiyaçlar bu süt sayesinde karşılanabilir. Bu nedenle doğumun hemen ardından bebeğin anne sütüyle tanışması faydalıdır.

 

Anne sütü bebeklerde obeziteyi engellemektedir

 

Günümüz hastalıklarından olan obezite,  anne karnından yeni doğan bebeklik dönemi ile başlar. İlerleyen dönemlerde bebeğim büyüyüp yetişkinleşmesi ile bu hastalık kendini iyice belli eder. Başlangıç aşamasında gerekli önlemler alınmazsa bireyin hayatını zehir eder. Kişinin sadece sosyal hayatı üzerinde değil aynı zamanda sağlık koşulları üzerinde de olumsuz bir etkiye neden olur.

Bir bebek anne sütü emdiğinde ilk olarak sütün proteinli kısmından faydalanır. Daha sonrasında ise yağ oranı yüksek kısmı bebeğe gelir. Buradan anne sütünün içerik kısmının farklı olduğunu görebiliyoruz. Sütün bu şekilde sıralı olarak gelmesi bebekte doygunluğu sağlar. Protein kısmına ya kısmından önce alan bebek obeziteye karşı korunmuş olur.

Comment here