Ana sayfaSağlık

Beyin tümörü nedir ve belirtileri nelerdir?

Beyin tümörü nedir ve belirtileri nelerdir

 

Beyin tümörü 7’den 70’e Her Yaşta insanda görülebilecek bir rahatsızlık durumudur.  Tümörün oluşma nedeni hala tam olarak bilinmemektedir. İyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki çeşidi vardır. Beyin tümörünün verdiği belirtiler tümörün büyüklüğü,  oluşturduğu hücre tipi ve meydana geldiği yer olmak üzere değişiklikler gösterir. Tümörün belirtileri meydana geldiği yerde sinire baskı yapmaya başlayınca ya da büyüyerek beyine baskı yapmaya başladında ortaya çıkar. Bununla birlikte beyin içerisinde bulunan sıvının tümör nedeniyle sekteye uğramak sonucunda da belirtiler gözlenir.

 

Beyin tümörünün belirtileri nelerdir?


Baş ağrısı Beyin tümörünün klasik belirtileri arasındadır. Ancak birçok durumda baş ağrısı görülebileceğinden dolayı her baş ağrısının bir Tümöre yorumlanması yanlış olur. Baş ağrısı sebepleri pek çok nedene dayanmaktadır. Bu nedenler arasında stres, beslenmede bozukluk, vücudun su açısından yetersiz kalması gibi sebepler başlıcalarıdır. Beyin tümörüne bağlı olarak gerçekleşen baş ağrısı kendisini en çok sabah saatlerinde hissettirir. Özellikle uykudan uyanıldığında gerçekleşen baş ağrıları, meydana gelen bu başarısının zaman içerisinde daha çok sıklaşması, Ağrı’ya eşlik eden kusmalar, mide bulantıları gibi belirtiler Beyin tümörünün habercileri olabilir.


Görme, konuşma ve uyuşukluk ile ilgili olarak gerçekleşen sorunlar?

 

Uyuşukluk durumu genel itibariyle beyindeki tümörün belirli bir olgunluğa ulaşmasıyla görülür. Beyin içerisindeki Tümer zamanla büyür ve büyüdükçe çevre dokulara baskı yapar. Bu baskı neticesinde uyuşukluk durumu ortaya çıkmaktadır. Bu durumda şahıs normalde ihtiyacı olan uykudan çok daha fazlasını ihtiyaç duyar. Tümörün oluşturduğu bir diğer olumsuzluk ise görmede kaynaklanır. Görmede bozukluk,  Görülen nesnelerin tıpkı dalgalanıyormuş gibi algılanması gibi göz bozuklukları görülebilmektedir. Ayrıca kişiye tünel görüşü, görülen nesneleri çift görme gibi problemler de eşlik eder.

 

Beyin tümör olan kişilerde konuşma esnasında kelimelerde unutma ya da bazı kelimeleri telaffuz da zorlanma, kısacası telaffuz problemleri ve bunun yanında konuşulanları anlayamama gibi başlıca sorunlar da ortaya çıkar.


 

 

Comment here