Sağlık

Dişlerde meydana gelebilecek başlıca sorunlar ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Dişlerde meydana gelebilecek başlıca sorunlar ve tedavi yöntemleri nelerdir_ Kopyası

Diş ağrıları hemen herkesin zaman içerisinde başına gelen en acı verici durumlardan bir tanesidir. Meydana gelen bu ağrıların kaynağı incelendiğinde çoğunluğunun dişlere gereken önemin verilmemesinden dolayı oluştuğu görülmektedir. Düzenli olarak temizlenmeyen dişlerde biriken plaklar diş minelerinin yıpranmasına ve ilerleyen dönemlerde diş çürüklerine neden olmaktadır. Dişlerde oluşan çürükler başlangıç aşamasında fark edilmeyebilirler. Ancak ilerleyen evrelerde çürüklerin dişin kök kısımlarına ulaşmaya başlamasıyla şiddetli ağrılar gözlenir. Böyle durumlarda diş hekiminin yapacağı muayene sonrasında kanal tedavisi önerilebilmektedir. Konya ili veya çevresinde ikamet edenler için konya kanal tedavisi bu tür sorunlarla ilgilenmektedir. Kanal tedavisi yapılırken işlemler aşağıdaki gibi gerçekleştirilir.

  • Yapılan ilk işlemde  dişlerin arka kısmında bir delik açılır.
  • Pulpa yani çürümüş olan kısım dişten çıkartılır. Sonrasında oluşan boşluk ve dişin kök kısımları iyice temizlenir. Bu durumda diş kanal tedavisi için hazır hale gelmiştir.
  • Kanal tedavisinde işlemler tek seansta halledilemeyebilir. Bu tür bir vaka durumunda dişe geçici dolgu konulabilmektedir.

Bazı durumlarda dişteki çürüğün ileri derecede olması nedeniyle diş kayıpları görülebilmektedir. Eksilen bu dişler sayıca çoğaldığında sağlık açısından olduğu kadar estetik açıdan da çeşitli problemler oluşturur. Dişlerin eksik olduğu bölümler de zaman içerisinde çene kemiklerinde erimeler gözlenir. Bu yüzden diş eksilmesinin akabinde eksik dişin yerine yenisinin konulması önemlidir. Bir diğer açıdan bakacak olursak eksik dişler nedeniyle kişiler sosyal hayattan kendilerini dışlayabilirler. Mevcut ağız yapılarının kötü göründüğü düşüncesi onları bu davranışa iter. Böyle bir durum içerisinde ki kişilerin eksik olan kısımlarını tamamlayabilmesi için implant yöntemi geliştirilmiştir.

İmplant yönteminde yeni eklenen diş, komşu dişlerden destek almadığı için geleneksel olarak uygulanan köprü yöntemine göre daha başarılı görünmektedir. Bu tür sorunları olan ve Konya civarında oturanlar için Konya İmplant tedavisi uygulanabilir olarak görünmektedir.

Ortodonti Nedir?

Ağız ve Diş Sağlığı denildiğinde akla gelen ilk branşlardan bir tanesi ortodontidir. Bu branş çenenin alt ve üst kısımları ile dişte meydana gelen çapraşıkların düzeltilmesi için çaba sarf eder. Yapı itibariyle kötü konumlanmış olan ve bununla birlikte çapraşık konumdaki dişlerin hastalıklara yakalanma ihtimali sağlıklı bireylere göre çok daha fazladır. Böyle bir ağız yapısı çene kasları üzerinde olumsuz etkiye neden olur. Kişilerde baş ağrısına, sırt veya omuz ağrılarına neden olabilir. Konya ortodonti saydığımız bu rahatsızlıklar ile mücadele etmeye çalışmaktadır. Sizlerde Konya ve civarında ikamet etmekte iseniz ağız ve diş sorunlarınız için konya ortodonti merkezini kullanabilirsiniz.

Comment here