Ana sayfaModa

İş Görüşmesinde Kıyafet seçimi Neden Önemlidir?

iş görüşmesi

Her insanın hayatının belli dönemlerinde çok önemli anları vardır. İşte bu anlardan bir tanesi de iş görüşmesidir. Para kazanmak ve var olan hayatınızın devamını konforlu bir şekilde sağlamak için çalışmak zorundasınız. Hatta bazen çalışmak bile bu konforu tutturmak için maalesef yeterli gelemeyebiliyor. Bu sebeple iyi bir işte çalışmak hemen her kesimden insanın ortak düşüncesidir. Ancak bu hayale ulaşmak ebetteki kolay değildir. Hayat her zaman insanların karşısına büyük fırsatlar sunamayabiliyor. Bu nedenle böyle bir fırsat yakalandığında mutlaka kaçırılmamalıdır.

Bir İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İş görüşmesi-Kıyafet seçimi

Okulunuzu okudunuz binlerce saat emek harcadınız  ve sonunda mezun oldunuz. Bundan sonrası artık hayalinizdeki işi bulmakta. Bir iş görüşmesi için firmadan randevu talep ettiniz ve randevu günü yaklaşıyor. Peki bu durumda neler yapılmalı. İş görüşmesi demek sadece firma yetkilileriyle yapılan ikili mülakattan ibaret değildir. Pek çok dış unsur olduğunu unutmayın. Bu yüzden şimdi neler yapılması gerektiğinden bahsedelim.

İş görüşmesi sırasında konuşma stilinizden tutun, yaptığınız hareketler, el kol hareketleri, heyecanınız giyim kuşamınız gibi pek çok davranış size bakan gözler tarafından süzülür. O halde sizlerde tüm bu davranış ve özelliklerinizi kontrol altında tutmak zorundasınız. Saydığımız bu özellikler arasında önemli sayılabilecek bir kriter daha vardır ki belki de iş için ilk izleniminizi bu sayede alacaksınız. Oda üzerinize giydiğiniz kıyafet.

Günler Öncesinden Kıyafetinizi Hazırlayın

Görüşmeye gitmeden önce tam olarak ne giyeceğinize karar vermelisiniz. Son saatlere bırakılan kıyafet seçimi sizi hüsrana uğratabilir. Özellikle hiç denemediğiniz bir kıyafeti iş görüşmesine gitmeden hemen önce giymeye kalkmak, çok büyük yıkımlara sebep olabilir. Sizin üzerinize düşen görev kıyafetinizi öncelikle doğru seçmek ve sonrasında provalar yapmaktır.

Kıyafet doğru seçimi yine başlıca önemli dış görünüş unsurlarındandır. Giydiğiniz elbise mutlaka başvuracağınız sektörle alakalı olmak zorundadır. Örneğin bir moda firmasına iş görüşmesine gidecekseniz elbisenizde bu modaya uygun şekilde ve iddialı olmalıdır. Diğer yandan moda ile alakası olmayan bir sektörde çok dikkat çekecek bir elbiseyle gitmek her ne kadar şık olsanız da firma çalışanlarında olumlu karşılanmayacaktır. Kısacası nerede ne zaman ve nasıl giyinileceğini bilmek zorundasınız.

Önceden araştırmalar yapın

İş görüşmesi yapacağınız firmayla ilgili gitmeden günler öncesinden bilgi toplamaya çalışın. Elemanlarında ne gibi özellikler aradığıyla ilgili elinizde örnekler olması nasıl davranmanız gerektiği ile ilgili sizlere fikirler verecektir. Ayrıca ilk görüşmeden önce ne türden kıyafetler giymeniz gerektiği ile ilgili bir kanaatinizde bu şekilde olabilir.

Comment here