Ana sayfaDiyetKadınlar&ErkeklerSağlık

Kaslı bir yapı Sadece erkeklere özgü değildir…

Kaslı bir yapı Sadece erkeklere özgü değildir… (1)

 

Kas denildiği zaman herkesin aklına erkekler gelir. Ancak günümüzde artık bayanları da kaslı görmek mümkündür. Tabii ki bu kas yapısından kastımız üçgen vücut ya da ünlülerden örnek vermek gerekirse Kerem Bürsin’e benzeyen bir yapı değildir. Anlatmak istediğimiz normalden daha fit vücut, yağ oranı düşük ve bunlara bağlı olarak gergin bir cilt yapısıdır. Artık kadınlarda bu türden vücut yapılarına sahip olabiliyor. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki ne kadar çok kas yapısına sahipseniz vücudunuzun yaktığı kalori de o kadar fazladır. Buradan yapılabilecek bir yorum hayal ettiğiniz bedene kardiyo yaparak kavuşmaya alternatif bir durum olarak kaslı bir vücut olabilir. Bayanların spor salonlarında boy gösterdiğini günümüzde pek çok yerde görmek mümkün. Artık bu tavırlar tamimiyle yıkılmış görünüyor.

 

Kasın yapısı nasıldır?

 

Kaslar temel yapı itibarı ile proteinlerden oluşan dokulardır. Bu proteinlerden oluşan dokular stres ya da belli bir dirençle karşılaştıklarında bu yöne doğru bir eğilim verirler. Kendi içlerinde parçalanmalar gözlenir. Bu durumda çok daha fazla protein ihtiyaç duyarlar ve bu protein karşılandığında büyürler. Bayanlar olarak doğal yollardan yapılacak spor ya da doğal beslenme ile ne kadar istenir seslensin bir erkek vücuduna ulaşılamaz. Bayan yapısı bu duruma müsaade etmez. Bu durumun biyolojik olarak nedeni Testosteron hormonudur. Bayanlarda bu hormon salgılanması için kas yapısı erkek kadar olmaz. Ancak dışarıdan çeşitli yollar ile takviye alındığında kas yapısı güçlendirilir. Tüm bunlardan özetle bir bayanın spor salonunda uzman eşliğinde yaptığı sporlar ile istediği vücuda kavuşması zor bir durum değildir.

İnsan bedeninde iki türlü kas yapısı vardır. Bunlardan birincisi beyaz kaslar iken İkincisi ise kırmızı kaslardır. Sportif bir faaliyette bize dayanıklılık gerektiren ve avantaj sağlığımıza neden olan kaslar kırmızı kas grubudur. Bu kas grubu fazlaca oksijene ihtiyaç duyar. Bunun yanında patlayıcı bir güç oluşturabilen ve sürat gerektiren durumlarda bize destek sağlayan beyaz kas grubu kısa zamanda yorulması ile bilinir. Genç yaşlarda sporla uğraşan kişiler bu konuda avantajlıdırlar. Bununla birlikte düz koşu yerine ağırlık altına girip kasları güçlendirmek vücudun aktif şekilde çalışmasına sebep olacaktır. Bu durumda görüntü olarak kasların kalınlaşmasına ve fit bir duruş sergilemesine neden olur. Kasların hacimsel olarak büyümesi belirli bir yaştan çok kendileri ile ilan edilmesi ile alakalıdır. Uzun süre ilgisiz kalan yani çalışmaya kaslar ihtiyaç duyulmadığı düşünülerek kaybedilir.

 

Elbette ki spor salonunda çalışmak profesyonel bir destek gerektirir alanında uzman bir diyetisyenle ve fitness hocası ile birlikte bu yolu katetmek sizin için son derece faydalı olacaktır. Uzmanları eşliğinde kaslarınızın ne istediği ile alakalı olarak düzenli çalışma yaparak kısa zamanda çalışmanızı oranla yüksek verim alabilirsiniz.

      

 

Comment here