Ana sayfaModa

Moda Nedir? Nasıl gelişmiştir?

Moda Nedir_ Nasıl gelişmiştir_ (1)

Moda, tarihi çok eskilere dayanan ve özellikle bayanların kendisini bırakmamasıyla günümüze kadar gelmeyi başarmış bir yenilik akımıdır. Moda kelimesi anlam olarak hemen şimdi olarak ifade edilen “modo” kelimesinden türetilmiştir. Bu kelime köken olarak Latinceye dayanmaktaydı. İnsanlar moda kelimesini ilk duyduklarında akıllarına ilk olarak giyim, kuşam, kıyafet gelir. Ancak bu oldukça dar bir terimdir. Esasında moda hayatın pek çok alanında var olan bir yeniliktir.

Oluşmaya başladıktan sonra hızla yayılan moda akımının ilk öncülerinden birisi Charles Frederick Worth(1846) olmuştur. Charles Frederick ismini duyurmasıyla birlikte müşterilerini ayağına kadar getirmesiyle tanınmıştır. Buda moda akımının insanların ilgisini ne kadar çok çektiğini o günlerden kanıtı. Akımın hızla yayılmasının başlıca nedenleri arasında insanların birbirlerinden farklı giyinmek istemesi ve gittikçe şık bir görünüme kavuşma isteği gösterilebilir. Zamanın ilerlemesi ve teknolojinin gelişerek telefon, televizyon, bilgisayar gibi görüntülü iletişim araçlarının keşfi ile moda dünyası kendisine yepyeni bir yayılma aracı bulmuştur. Artık insanlar ekran karşısında gördüğü kişilerin kıyafetlerini beğenmeye ve bu kıyafetlere sahip olabilme arzusuna büründüler. Böylece sektör hızlıca büyümeye devam etti.

Giyim kuşam konusunda farklı isteklerin doğması yeni iş yerlerinin açılmasına ve insanların bu isteklerine cevap verme gereğini doğurdu. Günümüzde tesettür giyimden tutunda aklınıza gelebilece her türden giyim kuşam mağazası bulmak artık mümkün. Üstelik bu mağazaları sokaklarda aramanızda gerekmiyor. Teknolojik cihazlardan biriyle internet sayesinde mağazanın içerisini rahatlıkla gezebilirsiniz. Tüm kıyafetlerin resimlerini inceleyebilir. Beğendiklerinizi satın alabilir ve üzerine olmadığı taktirde mağazayla iletişime geçerek değiştirebilirsiniz. Yada ben üzerime deneyerek alacağım diyenlerdenseniz bir giyim mağazasının yolunu tutabilir ve gönlünüze göre en güncel modellerden faydalanabilirsiniz.

Comment here